Futbol Genel Kuralları

19. yüzyılın son dönemlerinde hayatımıza girmiş olan futbol o günden bu yana farklı yaş grupları arasında vazgeçilmezler arasında yerini almıştır. Sporun pek çok dalı ülkemizde kabul görmüş olsa da özellikle futbol ülke gündeminde farklı bir yere sahiptir. Futbol genel kuralları ile de oldukça anlaşılır bir spor olması nedeniyle dikkat çekiyor. Futbol takımları türkiye spor severlerin yakın takibindedir.

Futbol Nerede Oynanır?

  • Büyük kapasiteli statlarda
  • Kompleks yapıdaki spor sahalarında
  • Çim sahalarda
  • Halı Sahada

Futbol Genel Kuralları

Futbola Dair Her Şey

Futbol Genel Kuralları Neyi Amaçlar?

Futbol genel kuralları, sporu belli bir çerçeve içerisinde tutarak mücadeleler arasında adaletli bir yarış sağlamayı amaçlıyor. Her bir futbol takımının 11 oyuncusu bulunmakla birlikte bu oyunculardan bir tanesi de kalecidir. Karşılaşmalar 45 dakikalık iki devrede tamamlanırken toplam süre 90 dakikadır. Fakat bazı maçlarda kayıp zaman standart süreye eklenebilir. Maçın yönetimi ise hakemler tarafından sürdürülür. Futbol kuralları arasında maçın yapılacağı sahanın ölçülerinden kale direklerine hatta futbol topunun ağırlığına kadar her bir detay bulunmaktadır. Tüm bu detayları ile bir bütün olan futbol zaman zaman FİFA’nın tüm dünyada uygulamakta olduğu kurallara da uymak durumundadır. Böylece Türk futbolunda da dünya kriterleri uygulanır.

Teknolojiye Uyum Sağlayan Futbol Kuralları

Futbol Kuralları ve Teknik Terimler

Futbol kuralları şekil açısından yeterli olmamakla birlikte bu eksikliği çeşitli terimlerle desteklemek gereklidir. Saha içerisinde olduğu gibi saha dışında da kuralları bulunan bir oyun türü olan futbol; ceza sahasından taç çizgisine, penaltı noktasından köşe noktasına kadar bir bütündür. Teknik terimler her ne kadar karmaşık gibi görünse de oyunun basit kuralları bulunuyor. Zengin bir temaya sahip olan futbol oyun içerisinde oyuncuların sert çıkışlarını engellemek adına çeşitli yaptırımları da içerisinde barındırır. Bu yaptırımlar arasında sarı ve kırmızı kartlar sporla ilgisi olmasa dahi pek çok kişi tarafından bilinir. Bir oyuncu aldığı 2 sarı kart sonrasında göreceği kırmızı kart ile oyun dışında kalabilir.

Futbol Genel Kurallarında Penaltı

Futbol genel kuralları içerisinde bulunan penaltı, oyuncuların oyunun skorunu değiştirmeye en yakın olduğu zamanlardan biridir. Rakip takımın ceza sahası içerisinde bulunan futbolcuya yapılan sert müdahaleler sonucunda hakem tarafından verilen penaltı çoğunlukla gol getirir. Penaltı esnasında kaleci ve rakip takımın oyuncusu teke tektir. Oyuncunun herhangi bir müdahale ile karşılaşmadan kaleye yaptığı direkt vuruşlar zaman zaman kaleyi bulmayabilir.