Futbol tarihçesi

Futbol tarihçesi 3. yüzyıllarda Çinli askerlerin eğitimlerin bir parçasıydı. Oyuncu sayısı sınırlaması olmadan iki ayrı takım kuran halk birbiriyle tarlalarda mücadele ederdi. İlk futbol kurallarını İngilizler tespit etmiştir. Türkiye ‘de futbol ise ilk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru oynanmaya başladığı düşünülmektedir. Osmanlı döneminde ilk defa Selanik’te oynanmıştır. İlerleyen zaman dilimlerinde ise Bornova çayırlarına kadar yayılmıştır. İzmir’de ilk futbol kulübü 1894 yılında ise İngilizler tarafından kurulmuş ve adı “Football Club Smyrna” adını almıştır. İstanbul’da ise futbol ancak 1895 yılında Moda ve Kadıköy’de oynanmıştır. 1897 yılında İzmir’den gelen futbol takımıyla İstanbul futbol takımı ile birlikte futbol Türk topraklarındaki yerini almıştır. Böylelikle Türkiyede futbol durumu gelişme göstermeye başlamıştır.

Futbol ne zaman bulundu

Futbol tarihçesi 3. yüzyıllarda Çinli askerlerin eğitimlerin bir parçası olarak doğmuştur. Daha sonra ise Japonya ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır. Oyun topla ve ayakla oynanmış. Modern anlamda ise futbol İngiltere’de oynanmıştır. 1848’de Cambridge Üniversitesi’nde oluşturulan bazı kurallar futbolun ilk yazılı kuralları olarak tarihe geçmiştir. Bu kurallar çok kabul edilmemiş olmakla birlikte bazı okullarda kulüpler yavaş yavaş kurulmaya başladılar. Zaman içinde yapılan bazı kazı çalışmalarından 7.5 cm çapı civarında deri veya ketenden yapılmış top fosilleri bulunmuştur. Bu toplar 2500 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmamıştır. Bazı toplar günümüzde müzelerde sergilenmektedir. Futbol tarih boyunca bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde oynandıktan sonra bugünkü halini ancak 17. yüzyılda İngiltere ülkesinde almıştır.

Futbol şehri olarak ilk kabul gören kuralları İngiltere oluşturduğu için İngiltere futbol konusunda önemli bir yere sahiptir. İngiliz Futbol Federasyonu o zamanlara kadar ülke genelinde farklı şekillerde oynanan futbol oyununu belirli kurallara göre düzenlemek için 1863 yılında kurulmuştur. Federasyonun ana binası Londra’da bulunuyor. Bugün bile futbol federasyonu halen Londra bulunmaktadır. Futbolda oyuncular tarafından topu ellerine almamaları ve sadece ayakla oynanması veya rakibe çelme veya elle müdahale ederek durdurmanın yasak olması gibi temel futbol kuralları bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Birçok kulüp bu ve benzeri kararlara itiraz etmiş olsa da zamanla kurallar benimsemek durumunda kalmışlardır. Kurallar benimsedikten sonra dünyanın en eski futbol şampiyonası 1872 yılında oynanmaya başlanmıştır.

Futbol kuralları nelerdir?

Futbol tarihçesi olarak belirtildiği gibi bazı kurallarla oynamaya başlanılmıştır. Futbol maçları için oyun oynama alanının boyutları 100-110 metre, eni ise 64-75 metre uzunluğu civarındadır. Taç çizgileri yerlerini tam ortalarından birleştiren ve futbol oynanan alanı iki eş bölgeye ayıran çizgiye de orta çizgi adı verilir. Orta çizginin tam orta kısmı merkez alınarak çizilen çembere de orta alan adı verilir. Futbola ilk bu çizilen çemberin ortasında topa vurarak maç başlanır. Karşılaşma başlamadan hemen önce takımlar orta çizginin ayırdığı ve yarı alan şeklindeki alanlarda yer alırlar.

Futbol tarihçesi yeşil saha fotoğrafı